Українець подав на Росію позов на 999 квадрильйонів гривень: чому суди відмовляють у відшкодуванні збитків від війни

Громадянин України подав на Росію до суду з вимогою відшкодувати йому 999 квадрильйонів гривень за шкоду, завдану в результаті обмеження його прав внаслідок повномасштабної агресії. Але через необгрунтованість вимог та відсутність доказів, які б підтвердили саме таку вартість завданих збитків, позов було відхилено. Саме такий нереалістичний підхід і однією з основних причин, чому збитки від війни лишаються невідшкодованими.

Про це повідомили в Опендатаботі. Зазначається, що сума, яку вимагав позивач – значно переважає сукупну вартість всіх інших погоджених вимог до РФ (913 млрд грн). Навіть другий найбільший відхилений позов становив 61,9 млн грн.

Рішення щодо особливого позову було ухвалено ще у березні 2023 року Хмельницьким міськрайонним судом. “Позивач не довів заподіяння йому відповідачами моральної шкоди з цього приводу”, – постановив суддя Карплюк.

Зазначається, що за увесь час повномасштабної агресії РФ проти України щодо країни-агресорки винесли 1482 судових рішень. Причому українці рік до року звертаються до суду за компенсацією все частіше:

  • 2022 рік – 52;
  • 2023 рік – 405;
  • 2024 рік – 812;
  • з початку 2025 року – 213.

Наголошується, що бізнес, переважно, виграє такі позови. А найбільшими сумами присудженого відшкодування були:

  • фізичній особі – 328 млн грн (позов жителя Харкова);
  • бізнесу – 180 млрд грн.

Найбільшою проблемою в цьому контексті є відсутність реальної можливості притягнути РФ до відповідальності. 

“Росія навряд чи визнає та виконає такі рішення добровільно. Інші держави, найімовірніше, відмовлятимуть у їх примусовому виконанні, посилаючись на юрисдикційні імунітети. А в Україні відсутня достатня кількість російського майна, яке могло б бути використане для реального виконання таких рішень”, – стверджує директор Центру Дністрянського, адвокат Іван Городиський.

Він констатує, що виконання таких рішень у реальності є малоймовірним, і це “становить ризик не лише для індивідуальних очікувань позивачів, але й для довіри суспільства до судової системи в цілому”. Тому необхідно знайти шляхи врегулювання цього питання і через законодавчі зміни, і через взаємодію між судовою та виконавчою владою. Тому деякі бізнеси звертаються до міжнародних судів.

Як вже повідомляв OBOZ.UA, раніше цього ж місяця суд Парижа ухвалив, що Росія має компенсувати Україні 5 млрд доларів збитків, завданих в результаті незаконної експропріації активів групи “Нафтогаз” після окупації Криму в 2014 році. З огляду на це РФ може втратити майно у Франції на 120 млн євро.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *