Українцям змінили правила розрахунку лікарняних: які нові норми виплат

У липні 2025 року в Україні почали діяти оновлені правила розрахунку середньої зарплати для нарахування лікарняних і декретних виплат. Річ у тім, що уряд змінив сам механізм визначення середньоденного доходу.

Нововведення передбачені постановою Кабінету міністрів № 837. Передбачається, що зміни зроблять систему соціальних виплат прозорішою і справедливішою для всіх категорій працюючих українців.

Ключове нововведення – виключення “неробочих” місяців

Місяці розрахункового періоду, коли співробітник не працював, тепер будуть виключатися з розрахунку. Йдеться про випадки, коли людина не працювала з поважних причин з першого до останнього числа календарного місяця.

Приклад: Якщо весь місяць, крім вихідних, працівник був у відпустці без збереження зарплати, цей місяць не врахують. При цьому, якщо за такий неробочий місяць були нараховані додаткові виплати (наприклад, премія), з яких сплачувався ЄСВ, вони також не враховуватимуться при розрахунку лікарняних і декретних.

Ця норма повернулася після того, як втратила чинність з 1 січня 2023 року. До того вона діяла з 2015 року.

Що змінилося для “Дія Сіті” та добровільно застрахованих

– Для працівників і гіг-фахівців резидента “Дія Сіті”

Застосовуються максимальні обмеження за сумами лікарняних і декретних. Розраховується вони так:

  • дохід, з якого сплачено ЄСВ, ділиться на середньомісячне число календарних днів (30,44),
  • отримане число множиться на кількість днів непрацездатності.

Це більш гнучкий підхід порівняно з попередньою “стелею”. Раніше вона просто не повинна була перевищувати зарплату, з якої сплачено внески.

– Для добровільно застрахованих осіб

Якщо хвороба настала менш ніж через 12 місяців після укладення договору про добровільну участь, розрахунок раніше вівся виходячи із суми внесків за короткий період, поділеної на 365 або 366 днів. Це сильно зменшувало виплати.

Тепер розрахунок буде проводитися виходячи з доходу за повні календарні місяці дії договору, якщо їх було менше 12. Це призводить до більш коректного визначення розміру лікарняних і декретних.

Що потрібно знати про виплату лікарняних в Україні

Лікарняні офіційно називаються допомогою по тимчасовій непрацездатності. Вони виплачуються, коли працівник у разі їхньої хвороби або травми не може деякий час виконувати свої трудові обов’язки.

Розмір лікарняних залежить від середньої зарплати працівника.При цьому враховується його страховий стаж:

  • до 3 років – на лікарняному за один день сплачується 50% середньоденної зарплати;
  • від 3 до 5 років – 60%;
  • від 5 до 8 років – 70%;
  • понад 8 років – 100%.

Перші п’ять днів хвороби оплачує роботодавець. А починаючи з шостого дня – Пенсійний фонд України.

Як повідомляв OBOZ.UA, також в Україні вперше запроваджено єдиний порядок щомісячних виплат пенсій і доплат за судовими рішеннями – як поточних, так і за минулі роки. Пенсіонери зможуть бачити статус своїх виплат онлайн, а держава зобов’язалася виплачувати борги пропорційно наявним коштам.

.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *