“Ніхто не живе без втрат; кому і знати це краще за мене. Але ніхто не живе, щоразу не починаючи все спочатку; і це мені також відомо. Я це знаю і відчуваю, і це відчуваю завдяки тому, що є ти.” Еріх Марія Ремарк.
Втрата це невідʼємна частина життя кожної людини. Що ж робити далі, як жити, на що орієнтуватися і ставити в пріоритет, коли втраченого найдорожчих? Давайте розберемо в цьому дописі.
Переживання втрати – це складний процес, який часто супроводжується глибокими емоціями, такими як смуток, гнів і відчай. Однак, після цього важкого етапу, багато людей знаходять нові цінності та пріоритети, які допомагають їм рухатися далі.
Час зцілює. Ви, мабуть, чули цей вираз. Я не до кінця з ним згодна. Це не час зцілює, а людина навчається жити після втрати. Дайте горюючій людині час. Не намагайтеся пришвидшити процес горювання. Важливо давати можливість відчути всі емоції, які виникають.
Підтримка оточення. Тут ми переходимо до другого пункту. Спілкуйтеся з близькими людьми, друзями або психотерапевтом. Відкрите обговорення своїх почуттів може допомогти людині знайти розуміння і підтримку. Варто памʼятати про екологічність для оточуючих, бо близьким людям може бути важко витримувати великі обʼєми болю. Тож звертайтесь до професіоналів, якщо ви підтримуєте людину після втрати чи допоможіть цій людині почати роботу з психологом. Є різні форми роботи індивідуально, в групі, кризові телефонні лінії у екстрених випадках. Наразі є низка організацій, які надають допомогу безкоштовно.
Вираз емоцій і болю через творчість, спорт чи хоббі. Людині, яка переживає втрату може бути важко почати пробувати нові хобі або заняття. Однак це може бути дуже терапевтично. Будь-які активності від спорту до мистецтва допоможуть хоча б трохи переключити увагу і подарувати нові враження. Писання листів, щоденників та віршів допомагає емоціям знайти форму й бути почутими. А коли ми бачимо емоції, то можемо прожити їх і зʼявляється місце для різних почуттів. Арт-терапія може бути дієвим методом проживання емоцій, бо вона супроводжується професіоналом.
Визначення нових цінностей. Після втрати багато людей переосмислюють свої пріоритети. Втрата дає заземлення і показує що для людини важливо в житті, і на чому вона хоче зосередитися в майбутньому.
Це може здаватися дуже недоречним і не на часі, але це найкращий час, бо є тільки тут і зараз, і ми обираємо як проживати цей момент. Складання особистої “карти цінностей” після втрати може бути чудовою практикою.
Волонтерство та допомога іншим є дієвим методом проживання втрати. Допомагаючи іншим, людина може знайти сенс і мету в житті. Це також може допомогти знову відчути радість і задоволення. Можливо, ви чули про історії, коли після трагічної смерті дитини від пʼяного водія батьки присвячували життя на боротьбу проти нетверезого водіння або допомогу іншим батькам. Роздуми і знаходження нових джерел сили може дати духовність, природа, та служіння іншим. Ви можете знайти громадські організації у вашому місті, почати турбуватися про самотню людину, яка живе поруч, або навіть створити свій власний рух.
Міні-ритуали зцілення. Свічка на пам’ять, посаджене дерево, рукописний вірш, пісня чи рослина – це символи того, що пам’ять жива, і нове життя можливе.
Релігійні обряди мають деякі ритуали, які допомагають при горюванні, але особисті символічні дії можуть стати важливою частиною вашого процесу горювання, особливо, якщо не було змоги фізично попрощатися або бути присутніми на похороні.
Дозвіл жити далі. Постановка нових цілей, короткострокових та довгострокових, може дати відчуття напрямку і мети. Особливо, якщо цілі відображають нові цінності і пріоритети. Важливо помічати і дозволяти собі знову радіти сонцю, створювати, любити. Також ведення щоденника вдячності допоможе тримати фокус на життя і покращувати настрій.
Переживання втрати – це складний і особистий процес, але з часом і зусиллями кожна людина знаходить нові шляхи і цінності, які приносять радість і задоволення в житті. Не існує чарівної пігулки чи правильного алгоритму проживання горя, але сам шлях і продовження життя навіть в найскладніші часи і є важливим кроком до проживання горя і профілактикою ускладненого горювання. Попри всі труднощі, завжди є шляхи до відновлення та нових початків. Надія допомагає в найтемніші часи!
Вірю в вас і ваше щастя.
Джерело: OBOZ.UA