Із 1 липня 2025 року в Україні техогляд стане обов’язково фіксованим на фото та відео, щоб унеможливити фальсифікації. Приватні авто без комерційного використання техогляд не проходитимуть, але водіям комерційного транспорту доведеться дотримуватись нових стандартів і платити за послугу більше.
Про це повідомив заступник начальника Головного сервісного центру МВС Павло Сорока. Згідно з новими правилами, кожен пункт техогляду має бути обладнаний щонайменше двома камерами, які мають охоплювати повний процес перевірки авто.
Якщо цього недостатньо – встановлюються додаткові пристрої. На фото транспортний засіб повинен займати щонайменше 70% площі зображення. За словами Сороки, така фіксація допоможе мінімізувати фальсифікації, на кшталт “фотошопу”, та формальні “перевірки на папері”.
В Україні діє близько 800 пунктів технічного контролю, які вже обладнані необхідною апаратурою. Вони працюють у тестовому режимі, надсилаючи відеоматеріали до сервісних центрів МВС для перевірки відповідності. Фактично, повноцінна система стартує з липня 2025, хоча підготовка до неї триває з 2023 року. Категорії транспорту, які підпадають під обов’язковий технічний контроль, залишаються без змін:
- легкові авто, що використовуються у комерційній діяльності (з понад 2 роками експлуатації), та причепи до них – раз на два роки;
- вантажні авто до 3,5 т і відповідні причепи (від 2 років експлуатації) – раз на два роки;
- вантажівки понад 3,5 т, таксі, причепи до них – щороку;
- автобуси та транспорт, що перевозить небезпечні вантажі – двічі на рік.
Приватні легкові авто, які не використовуються з метою отримання прибутку, звільнені від техогляду. Контролювати нові вимоги будуть сервісні центри МВС. У разі виявлення порушень (відсутність частини відео, невідповідність параметрам тощо) протокол огляду анулюється.
Крім того, експлуатація автомобіля без чинного техогляду загрожує водієві штрафом 340 грн. А для підприємств, які провели техогляд із порушеннями – близько 1400 грн штрафу. Ще одне нововведення – підвищення вартості техогляду:
- легкові авто та вантажівки до 3,5 т – з 1050 до 1700 грн;
- автобуси й великоваговий транспорт – до 2300 грн;
- мотоцикли та причепи — залежно від категорії – до 2300 грн;
- МСТО-відмітка – з 300 до 500 грн.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, в Україні автоцивілка не покриває всі випадки ДТП автоматично, якщо водій порушив умови договору або закон, страхова може вимагати повернення виплат. Особливо ризикують ті, хто керує авто в нетверезому стані, без прав або використовує машину в комерційних цілях без відповідного оформлення.
Джерело: OBOZ.UA