Світ нині опинився на порозі третьої світової війни. І може повторити помилки минулого, коли спроби умиротворення агресора – укладання Мюнхенської угоди у 1938 році – стали спусковим гачком для початку найкривавішої війни в історії – Другої світової.
Саме тому зараз як ніколи важливо згадати про історію і не допустити її повторення. Таку заяву зробив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.
Політик, що бере участь у Мюнхенській безпековій конференції, у мережі Х застеріг світ від повторення помилок минулого. Він натякнув, що поточні спроби США домовитися з країною-агресоркою Росією за рахунок інтересів та територіальної цілісності України, перегукуються з ганебною сторінкою в історії демократичного світу: підписанням Мюнхенської угоди, якою Британія та Франція фактично дали згоду на окупацію гітлерівською Німеччиною Судетів.
“Мені як туристу це місце (Мюнхен. – Ред.) дуже подобається. Хороші люди, чудове пиво, чудова Пінакотека. Як історик і політик єдине, що я можу сьогодні сказати: МЮНХЕН. НІКОЛИ ЗНОВУ”, – написав Туск.
Нагадаємо, Мюнхенська угода (або, як її ще називали – Мюнхенська змова) була укладена у Мюнхені 30 вересня 1938 року. Угоду підписали тодішні прем’єр-міністр Британії Невіл Чемберлен та прем’єр-міністр Французької республіки Едуар Даладьє з одного боку і райхсканцлер Третього Райху Адольф Гітлер та прем’єр-міністр Королівства Італія Беніто Муссоліні – з іншого.
Наслідком угоди стало фактичне розчленування Чехословаччини, коли Гітлер отримав Судетську область, а разом з нею чеські військові заводи та значні запаси озброєння колишньої чехословацької армії, що дозволили озброїти 9 піхотних дивізій. Свої територіальні претензії за рахунок земель Чехословаччини тоді також задовольнили Польща та Угорщина.
Тоді, у 1938 році значна частина Європи тішилася Мюнхенській угоді, бо вважала її способом запобігти великій війні на континенті. На момент підписання Гітлер стверджував, що Судети – це його остання територіальна претензія.
Однак подальші події показали, що спроби умиротворити агресора були марними і лише розпалили його апетити. Вже 5 січня 1939 року Німеччина заявила претензії на “вільне місто” Данциг (Гданськ), 23 березня змусила Литву передати їй Клайпедський край, а 1 вересня того ж року напала на Польщу, розпочавши Другу світову війну.
Раніше повідомлялося, що 16 лютого міністри закордонних справ країн ЄС терміново зібралися у Мюнхені через заяви представників США. Приводом могла стати резонансна промова віцепрезидента США Джей Ді Венса, який окреслив зміну підходів Вашингтона до відносин з Європою, а також тривожна ситуація з можливими домовленостями між США та Росією щодо України без залучення Києва та Європи.
Джерело: OBOZ.UA