“Найкращі ініціативи вимушені пробиватися”: Гудименко вказав на проблеми в Міноборони

Міністерство оборони України фактично загрузло в хаосі через роками накопичені проблеми, зокрема некомпетентність керівників, які уникають глибоких реформ, та застаріле законодавство. Навіть найпростіші ініціативи застрягають у нескінченних бюрократичних колах без жодного результату.

Таку думку висловив голова ради громадського контролю Міноборони та ветеран російської-української війни Юрій Гудименко в ексклюзивному інтерв’ю проєкту шеф-редактора OBOZ.UA Ореста Сохара “Орестократія”.

Міноборони стало Міністерством хаосу

У відповідь запитання про те, чому Міноборони стало Міністерством хаосу – через проблему людей, законодавства чи боягузловості, Юрій Гудименко сказав, що це “проблема всього разом”, яка “назрівала дуже-дуже-дуже багато років”.

“На неї не завжди закривали очі, але жодної серйозної трансформації, яка б могла це зупинити, не відбувалася жодного разу. Фактично, були там епізоди покращень, рецесії, називаємо це так, коли пацієнту ставало трошки краще. Але після цього пацієнт знову впадав в усі свої проблеми, знову розпочиналося його ожиріння, яке роздулося зараз суттєво більше, ніж до 10 тисяч людей, які підпорядковуються Міноборони”, – пояснив він.

Тепер, після приєднання до Міноборони Мінстратегу, “ця кількість ще збільшиться, а проблеми не вирішуються”, додав Гудименко.

“Чому це сталося. Це, звичайно, проблеми керівників. Тобто, ніхто не може сказати, що, умовно, Рустем Умєров серйозно намагався це виправити. Ні, не намагався. Тобто, в нього були там декілька обережних кроків в цей бік. Після цих обережних кроків він зробив назад ще десять і пішов займатися перемовинами з американцями, саудитами, іншими нашими партнерами”, – сказав війсковий.

Адже в перемовинах набагато важче схибити – там менші очікування та розуміння, який саме потрібен результат. Також немає “такого, принаймні, внутрішнього спротиву”, як спротив працівників Міноборони і людей, які там служать, продовжив він.

Міноборони – держава в державі

Гудименко додав, що відповідно до Постанови Кабінету міністрів про положення про Міноборони, де перераховано 119 пунктів завдань, “але яких насправді набагато більше”, Міністерство оборони є державою в державі, у якій “має бути все”.

Вона займається всім: від озброєння до медицини та лісгоспів, що породжує хаос, безвідповідальність і повну гальмівність змін.

“Тобто вона відповідає за всі поставки до армії, за озброєння, в неї мають бути дипломати, які ведуть зовнішні перемовини. Вона відає лісхозами, сільськосподарськими підприємствами, будує нерухомість, яку роздає потім військовослужбовцям, відає ветеранами, пораненими, загиблими, тими, хто в полоні, хто тільки кадети, тільки навчається на військового”, – пояснив Гудименко.

Також Міноборони відповідає за мобілізацію “у якійсь формі” та за ТЦК, які “глобально під Сухопутними військами”.

Міноборони також відає авіацією, космосом – “якоюсь частиною, яка підпорядковується Україні”, медициною.

“Воно відає всім. Це було б смішно, якщо б воно не було насправді проблематично. Я там довго що можу перераховувати. …Тобто там дуже-дуже багато всього, плюс подача на призначення головнокомандувача Збройних сил, і на зняття, до речі, командувачів родів та сил ЗСУ. Це держава в державі. Але так сталося й історично, й менеджерськи, і з інших причин, що ця держава стала якоюсь ямою, до якої скидають некомпетентних і людей, які не знайшли себе в інших місцях”, – пояснив військовий.

Найкращі ініціативи вимушені пробиватися роками

Гудименко додав, що при цьому на кожному шаблі в Міноборони є “хороші люди, класні менеджери”, однак їхня єдина проблема в тому, що їх завжди меншість.

“І вони підпорядковані і працюють з тою сірою більшістю. Я це називаю діпстейтом, але діпстейтом полковників (опір інертної бюрократичної системи реформам. – Ред.). Тому що от той діпстейт, про який Трамп часто говорить, це воно і є. Сигнал не проходить. Сигнал від голови далі до кінцівок не доходить. Тобто найкращі ініціативи вимушені там пробиватися, без жартів, роками”, – сказав Юрій Гудименко.

Він розповів, що в січні 2024 року прийшов на службу в Міноборони з прагненням добитися допомоги для поранених – переліку речей, “які дозволяють їм не валятися голими, босими, без жодних речей, тому що, як правило, з тебе при пораненні все зрізали”.

“Це не мають робити на перших етапах, це не має робити ніхто інший. Зараз це роблять волонтери, батьки, дружини, чоловіки, побратими, люди, які лежать на сусідніх койках, яким не байдуже, – хто завгодно. А має це робити держава, тому що людина отримала поранення, каліцтво, не за власну ініціативу. Тобто вона була на війні, захищала державу – держава має віддячити. Хоча б таким мізером має показати, що їй не байдуже”, – висловився військовий.

Тоді він звернувся з готовими напрацюваннями Наталії Калмикової, яка була профільною заступницею міністра оборони.

“У мене на той момент була і записка, нащо це, і список, що там має бути, і навіть була, якщо не помиляюсь, чернетка постанови Кабміну. Тобто, от бери і роби. Вона взяла, їй було справді цікаво, почала працювати. І у якийсь момент я зрозумів, що воно падало все нижче і нижче. Від замміністра – на керівників департаментів головних управлінь, потім ще нижче у якісь відділи, і у якийсь момент воно перетворилося на нескінченну робочу групу, нескінченну нараду, яка одна плавно перетікала в іншу”, – розповів Гудименко.

Такі робочі групи погані тим, що вони не мають відповідальності – “люди сіли, поговорили, наче в протоколі хтось задачу отримав, а приходиш на наступну таку нараду, а ніби ми з того ж місця, як Аліса в країні чудес”.

“Ми просто бігли, щоб зупинитися на тому ж самому місці. Тобто відбувається якийсь процес, який насправді як танці на місці. Калмикову потім перекинули на Міністерство ветеранів, а це все призначили нового профільного заступника, і воно все коперсалося – рік. Рік була битва навколо трусів. Я не жартую зараз”, – сказав військовий.

Що передувало

17 липня Верховна Рада 267 голосами підтримала призначення експрем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на посаді міністра оборони.

Його попередник Рустем Умєров натомість обійняв посаду секретаря РНБО.

Громадська антикорупційна рада при Міноборони України на чолі з Юрієм Гудименком заявила, що чекає від Шмигаля готовності вирішувати проблеми та перебудовувати інституцію.

У раді зазначили, що ефективна перебудова міністерства – давно на часі, особливо тепер, коли до нього приєднали ще одне міністерство.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *